ایجاد مرکز «هشدار گرد و خاک غرب آسیا» با همکاری ایران و ترکیه

رییس سازمان هواشناسی کشور از ایجاد مرکز هشدار گرد و خاک با مشارکت کشور ترکیه در دو سال آینده خبر داد. سحر تاج‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قصدنامه کشورهای ایران و ترکیه برای ایجاد این مرکز در غرب آسیا اظهار کرد: این موضوع فعلا در مرحله قصدنامه است. در جلسه ای که  […]

رییس سازمان هواشناسی کشور از ایجاد مرکز هشدار گرد و خاک با مشارکت کشور ترکیه در دو سال آینده خبر داد.

سحر تاج‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قصدنامه کشورهای ایران و ترکیه برای ایجاد این مرکز در غرب آسیا اظهار کرد: این موضوع فعلا در مرحله قصدنامه است. در جلسه ای که  با حضور رییس هواشناسی کشور ترکیه به‌صورت مجازی برگزار شد، موارد اولیه مرتبط با این طرح بررسی شد.

وی افزود: فعلا در قصدنامه مذکور هدف این است که کشورهای ایران از منطقه دو سازمان جهانی هواشناسی و ترکیه از منطقه شش سازمان جهانی هواشناسی با همکاری یکدیگر در منطقه غرب آسیا این مرکز را ایجاد کنند این درحالیست که ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ایجاد زمینه همکاری مستقیم بین دو کشور از مناطق متفاوت سازمان جهانی هواشناسی در نوع خود کم‌نظیر بوده است.

رییس سازمان هواشناسی درباره زمان بهره‌برداری از این مرکز گفت: فرایند اجرایی این ابتکار،  یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد و این مدت زمان نیاز است تا این مرکز به‌طور کامل بر اساس فرایندهای تعریف شده سازمان جهانی هواشناسی راه اندازی شود. ما تقریبا در شروع اجرای این فرایندها هستیم و در این مسیر با مشارکت دستگاه‌های بین‌المللی و کشورهای همسایه در تلاش هستیم که بر اساس مصوبات سازمان جهانی هواشناسی این طرح را اجرایی کنیم.  

تاج‌بخش تاکید کرد: اگر به مرحله‌ای برسیم که توافق‌نامه مشترک(MOU) را با کشور ترکیه امضا کنیم، حتما نظرات تمام دستگاه‌های مرتبط با مسئله گرد و خاک از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو را دریافت خواهیم کرد تا منافع ملی کشور حفظ شود.

انتهای پیام