برای اولین بار یک آسیایی رئیس آکادمی اسکار شد

جانت یانگ تهیه کننده هالیوودی از سوی شورای رئیسه آکادمی اسکار به عنوان رئیس جدید آکادمی انتخاب شد. یانگ که اصالتی چینی دارد اولین فرد آسیایی است که تاکنون به این مقام رسیده است. وی در عین حال چهارمین زنی است که رئیس آکادمی می‌شود. پیش از وی فی کانین در سال‌های ۱۹۸۳-۱۹۷۹ و شریل […]

جانت یانگ تهیه کننده هالیوودی از سوی شورای رئیسه آکادمی اسکار به عنوان رئیس جدید آکادمی انتخاب شد.

یانگ که اصالتی چینی دارد اولین فرد آسیایی است که تاکنون به این مقام رسیده است. وی در عین حال چهارمین زنی است که رئیس آکادمی می‌شود. پیش از وی فی کانین در سال‌های ۱۹۸۳-۱۹۷۹ و شریل بون آیزاکس در فاصله ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ رئیس آکادمی بودند. بت دیویس هم سال ۱۹۴۱ به عنوان رئیس آکادمی انتخاب شده بود اما پس از ۲ ماه استعفا کرد.

یانگ ۶۶ ساله چهره‌ شناخته‌شده‌ای در هالیوود است و با فیلمسازانی چون اولیور استون و کاترین بیگلو کار کرده است. از جمله فیلم‌هایی که وی تهیه کننده آنها بوده می‌توان از «کلوپ شادی» در سال ۱۹۹۳، «مردم در برابر لری فلینت» در سال ۱۹۹۶ و «بر فراز ماه» در سال ۲۰۲۰ که نامزدی اسکار را هم کسب کرد یاد کرد. یانگ از سال ۲۰۰۲ در بخش تهیه‌کنندگان به عضویت آکادمی درآمد و از پست‌های اخیرش نایب رئیس آکادمی بوده است.

طبق اساسنامه آکادمی، رئیس آکادمی برای یک دوره یک ساله انتخاب می‌شود و بیش از ۴ دوره متوالی امکان ابقا در این پست را ندارد.

فرانک پیرسون، کارل مالدن و گریگوری پک از روسای مشهور قبلی آکادمی اسکار هستند.

۵۷۲۴۴