تصویب ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان در هیات دولت

به گزارش ماجرانیوز از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سید احسان خاندوزی» در گفت و گویی افزود: پس از بازدید رئیس جمهور از مناطق سیل زده، در یکی از جلسات هیات دولت به شکل بسیار جدی درباره روش‌های جبران خسارت‌های وارد شده بحث و گفت‌وگو شد. وی با اشاره به اینکه باید دو دسته تدابیر […]

به گزارش ماجرانیوز از وزارت امور اقتصادی و دارایی، «سید احسان خاندوزی» در گفت و گویی افزود: پس از بازدید رئیس جمهور از مناطق سیل زده، در یکی از جلسات هیات دولت به شکل بسیار جدی درباره روش‌های جبران خسارت‌های وارد شده بحث و گفت‌وگو شد.

وی با اشاره به اینکه باید دو دسته تدابیر اتخاذ می‌شد، اضافه‌کرد: دسته نخست، تدابیر کوتاه مدتی است که باید به شکل فوریتی در این مناطق پیگیری شود و دسته دوم، چاره جویی بنیادی درباره خسارت از دست رفتن منازل مسکونی است که هزینه بسیار بزرگی برای مردم مناطق سیل زده و سایر حوادث طبیعی به همراه داشته است.

وزیر اقتصاد گفت: تدابیر دسته نخست با محوریت وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان مدیریت بحران در حال انجام است و در تدابیر دسته دوم، با توجه به تکلیف قانون درباره ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی از سال گذشته، مقرر شد از ظرفیت این صندوق و همه بخش‌های بیمه‌ای کشور برای کمک به دولت در جبران خسارات وارد شده استفاده شود.

خاندوزی با اشاره به بازدیدی که از مناطق سیل زده اخیر داشته است، اعلام‌کرد: امروز دولت مصوب کرد که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان در نظر گرفته شود که پس از اجرای آن به سرعت با قراردادی که با شرکت‌های بیمه‌ای منعقد می‌شود و تخصیصی که برای آسیب دیدگان انجام خواهد شد، امیدواریم صندوقی قوی برای جبران خسارت‌های مردم در حوادث احتمالی آینده داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا تعهدات این صندوق مربوط به خسارات گذشته هم می شود یا فقط مربوط به خسارات آینده است، تاکید کرد: این صندوق از سال گذشته ایجاد شده و منابع صندوق بسیار کم بوده است و همان منابع اندک را هم در یکی دو ماه گذشته برای زلزله ای که در هرمزگان رخ داد و جبران خسارات ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد مسکونی آنجا در نظر گرفتیم که قرارداد آن معنقد شده و تخصیص آن طی روزهای آینده انجام خواهد شد. 

وزیر اقتصاد همچنین در پاسخ به اینکه مردم برای بهره‌گیری از منابع این صندوق چطور باید اقدام کنند؟ توضیح‌داد: بر مبنای تکلیف مجلس شورای اسلامی در قانون مصوب، این بیمه باید نوعی بیمه همگانی و الزامی و فراگیر باشد و بر همین اساس منابع بین دولت و مردم به شکل مشارکتی تامین می شود؛ به این شکل که بخش عمده آن را دولت هر ساله در بودجه در نظر می‌گیرد و درصدی هم بر عهده مردم خواهد بود.

وی گفت: به‌طور مثال در بودجه سال گذشته ۱۰ درصد سهم مردم در نظر گرفته شده و مسوولیت دریافت آن هم بر عهده توانیر و در قبوض صادر شده برق است و مردم نیازی به مراجعه به شرکت‌های بیمه ندارند؛ فقط هرچقدر در شهرستان محل سکونت‌شان مبالغ مندرج در قبوض که به این صدوق مربوط است جمع آوری شود با سرعت بیشتری می‌توانند از منابع صندوق برای آن منطقه استفاده کنند. 

خاندوزی در ادامه درباره اینکه اگر افرادی بیمه های دیگر، بیمه حوادث و غیره را داشته باشند، آیا امکان استفاده از هر دو بیمه را هم خواهند داشت یا خیر، گفت: از آنجایی که صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان یک بیمه پایه است، مقرر شده که بیش از تعهد این صندوق، خسارت دیدگان از بیمه های مکمل با سطح بالاتری از جبران هم بتوانند استفاده کنند.