تورم سه رقمی تولید در دولت دوازدهم

به گزارش ماجرانیوز، بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت تولیدکننده کشور در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار ۱۳۹۹ به ۷۳ درصد رسید. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل بهار سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۷۳ درصد گران شد. […]

به گزارش ماجرانیوز، بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت تولیدکننده کشور در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار ۱۳۹۹ به ۷۳ درصد رسید. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالاها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل بهار سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۷۳ درصد گران شد.

در بهار ۱۴۰۰ تورم نقطه به نقطه بخش کشاورزی ۷۱.۹ درصد، بخش معدن ۱۵۴ درصد و بخش صنعت ۹۴.۷ درصد بود که ارقام بی‌سابقه‌ای از گرانی تولید در کشور محسوب می‌شوند.

این در حالی است که شاخص نقطه به نقطه قیمت تولیدکننده کشور در بهار ۱۳۹۲ و همینطور تورم بخش صنعت حدود ۴۵.۵ درصد بود. بدین ترتیب در پایان دولت دوازدهم نسبت به دولت دهم، شاخص‌های قیمت تولیدکننده در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور رشد ۱.۵ تا ۲ برابری کرده است.

 تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان صنعتی در بهار ۱۴۰۰ به ۹۴٫۷ درصد رسید که بالاترین میزان تورم بخش تولید در دو دهه اخیر است. تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان صنعتی نسبت به پایان دولت دهم ۴۵.۵ درصد در بهار ۱۳۹۲ بیش از ۲ برابر شده است. تبعات سنگین این فاجعه را در ماه‌های بعد از دولت دوازدهم در تورم بخش مصرفی شاهد بودیم.

تورم سه رقمی تولید در دولت دوازدهم

تورم سه رقمی تولید در دولت دوازدهم