جزئیات رویداد«هفته مهر سینمای ایران» تشریح شد

قادر آشنا دبیر این رویداد و معاون توسعه فناوری و اطلاعات سازمان سینمایی گفت: با توجه به شعار دولت مبنی بر عدالت اجتماعی، قرار است در استان‌ها این اتفاق رخ بدهد. ما سه موضوع را در سازمان سینمایی پیگیری می‌کنیم که اولین مورد سفر‌های استانی بود. این سفر‌ها به منظور بهره‌مندی مناطق کم برخوردار تنظیم […]

قادر آشنا دبیر این رویداد و معاون توسعه فناوری و اطلاعات سازمان سینمایی گفت: با توجه به شعار دولت مبنی بر عدالت اجتماعی، قرار است در استان‌ها این اتفاق رخ بدهد. ما سه موضوع را در سازمان سینمایی پیگیری می‌کنیم که اولین مورد سفر‌های استانی بود. این سفر‌ها به منظور بهره‌مندی مناطق کم برخوردار تنظیم شد و تاکنون در یازده استان تفاهم‌نامه امضا شده، اصلاح ساختار دیگر هدف ماست و الان پذیرفته شده که یک معاونت با عنوان معاونت سینمایی در ادارات کل تشکیل شود، چون تا این معاونت تشکیل نشود امور به درستی پیش نمی‌رود.

وی  در خصوص  مهر سینمای ایران توضیح داد: این رویداد به مناسبت روز ملی سینمای ایران شکل گرفته است، ارتباط ما با هنرمندان استان‌ها کم بود؛ بنابراین ما برای احترام و تجلیل از هنرمندان استانی به سمت مهر سینمای ایران رفتیم.

قادر آشنا عنوان کرد: با توجه به اینکه روز ملی سینما با صفر و اربعین تقارن داشت ما در این بازه این مراسم را برگزار نکردیم. گرچه خانه سینما و صنوف جشنی می‌گرفتند که با ارزش هم بود، اما آن جشن مربوط به صنوف خودشان بود، اما جشن ما به همه هنرمندان مربوط می‌شود. ما مهرماه را شروع بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و دانشی و ماه تجلی رونق علم و فرهنگ می‌دانیم بنابراین ما این نام را گذاشتیم تا فتح بابی شود.

وی ادامه داد: ما در این ویژه برنامه قرار است یک رابطه عاطفی بین مدیریت استان و همکاران سینمایی کل برقرار کنیم، ضمن اینکه می‌خواهیم سینماگران ما پرسشگر باشند و منفعل نباشند. ما از هنرمندان پیشکسوت استان‌ها تجلیل خواهیم کرد. از کسانی که در حوزه‌های زیرساختی بودند و در تولید فیلم‌ها کمک کردند هم قدردانی می‌شود. از هنرمندان استان‌ها در ۱۴ رشته سینمایی به تشخیص متولیان استان‌ها تقدیر می‌شود. با توجه به اینکه در ایام دفاع مقدس خواهیم بود از هنرمندان ایثارگر هم تجلیل خواهد شد.

آشنا توضیح داد:نیم بها کردن سینما در روزی که برنامه در آن استان برگزار خواهد شد، تماشای فیلم‌ها توسط مدیران و استانداران در یک روز و… از دیگر کار‌های ماست. ۱۶ مهرماه جشن ملی را با حضور برگزیدگان استانی در تهران خواهیم داشت از سه مستندساز و سه فیلمساز انیمیشن به تایید آقای حمیدی مقدم تجلیل می‌کنیم، از سه فیلمساز کوتاه، از نهاد‌های غیر دولتی مرتبط با تولید، از ارگان‌های فعال در این عرصه، از پیشکسوتان استانی و… هم قدردانی خواهیم کرد.

دبیر این رویداد درباره ضرورت این برنامه گفت: در جشنواره‌های مختلف از هنرمندان تجلیل می‌شود، اما این هنرمندان چندان دیده نمی‌شوند ما می‌خواهیم هنرمندان از مرحله ایده دیده شوند و متولیان استانی از آن‌ها حمایت کنند. ما به دنبال این نیستیم که برنامه‌ای به اسم خودمان رقم بزنیم. بلکه حمایت می‌کنیم که ارتباط خوبی بین افراد شکل بگیرد. ما در بحث فعالیت‌های فرهنگی و هنری چند وجه را پیگیری می‌کنیم یک وقتی کار تعمیقی، گاهی یک کار امیدافرین و گاهی کاری می‌کنیم که همه این وجوه را داشته باشند، اما ما می‌خواهیم هنرمندان دیده شوند.

وی درباره تامین بودجه این مراسم گفت: در استان‌ها این موضوع با فعالیت مدیریت عالی استان، صدا و سیما و حوزه هنری، انجمن سینمای جوانان و…   انجام می‌شود. بخشی از بودجه را ما در نظر گرفتیم و استان‌ها قابلیت پرداخت مابقی بودجه را دارند.