جزییات تخلفات مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران

به گزارش خبرنگار پارلمانی ماجرانیوز، محمد صفائی دلوئی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۱ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال از وزیر جهاد کشاورزی در مورد تخلفات گسترده مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گفت: بنده این سوال را در بهمن ماه طرح کردم و در اسفندماه در کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی ماجرانیوز، محمد صفائی دلوئی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۱ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال از وزیر جهاد کشاورزی در مورد تخلفات گسترده مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گفت: بنده این سوال را در بهمن ماه طرح کردم و در اسفندماه در کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی این مسائل و تخلفات بیان شد اما وی حمایت کرد، حتی در جلسه ای هم که در دفتر وزیر داشتیم مجدد حمایت کرد و در سومین جلسه نیز که در خردادماه برگزار شد متاسفانه همچنان از این روند حمایت کرد.

وی با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز تنفیذ حکم آقای رئیسی فرمودند این ها آن فسادهایی است که باید با این ها به معنای واقعی کلمه مواجه شد، با برنامه، با پیگیری، تجربه ما در این سال ها نشان می دهد که گاهی یک کاری با شوق، همت و انگیزه شروع می کنیم منتها در قدم دوم آن انگیزه قدم اول باقی نیست، این فایده ندارد بایستی انگیزه و همتی که انسان برای کار خرج می کند و به کار می برد ادامه پیدا کند تا وقتی به نتیجه برسد، مبارزه با فساد به این شکل لازم است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس ادامه داد: مرکز پژوهش های وزارت جهاد کشاورزی اقدامات این وزارتخانه را در فروردین امسال با سال ۱۴۰۰ که ۲۱۰ میلیون دلار منفی است مقایسه کرده است که نشان می دهد اگر با این شرایط پیش برویم تا پایان سال ۲.۵ میلیارد دلار کارکرد منفی دارد ضمن اینکه برنامه های این وزارتخانه همچون برنامه بازارگاه قرار بود مایحتاج مردم را به درب منازل برسانند که شعاری بیش نبود.

وی تصریح کرد: عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه خرید میوه شب عید، افزایش هزینه های دولت بین ۳۴۶۲ تا ۲۸۷۵ میلیارد ریال در موضوع تنظیم بازار بوده است، سیب درختی را ۵۸ درصد گران تر و پرتغال تامسون را ۷۳ درصد گران تر خریده اند و این پول به جیب باغداران نرفته بلکه نصیب دلالان شده است.

صفائی دلویی افزود: واگذاری غیرقانونی امر بازرسی و نظارت به کیفیت میوه خریداری شده به شرکت تازه تاسیس میزان سنجش سیمرغ آریا که فاقد پروانه بازرسی از سوی سازمان ملی استاندارد است یعنی میوه در دیماه خریداری شده و پروانه ایشان در ۲ اسفند ملغی شده که کاملا غیرقانونی است. از سوی دیگر عدم توجه به تکلیف ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و عدم توجه به تعیین تکلیف بند الف ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه و تخطی این وزارتخانه از تکلیف ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه از دیگر تخلفات صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: ۱۸۰۰ میلیارد، ۱۸ هزار تن از این میوه فاسد شده بعد در ۳ صفحه به آقای جبلی نامه زده اند که چرا این موضوع از رسانه ملی پخش شده است.

صفائی دلویی خاطرنشان کرد: در بحث زعفران ۲ تن غیرقانونی از انبار خارج می شود و به خانه ای در خیابان عنصری مشهد برده شده سپس از کشور خارج و فروخته شده است. بعد ایرج ناصری مقدم به رئیس تعاون روستایی نامه می زند مبنی بر اینکه خواهشمند است دستور فرمائید با توجه به اینکه عرضه محصول خارج از روال عرضه در بورس صورت پذیرفته ساز و کار حقوقی توسط معاون مالی و اداری سازمان مرکزی در نظر گرفته شود تا در آینده مشکل حقوقی برای سازمان ایجاد نشود و بخشی از پول نیز به حساب همسر آقای شاه میری و سایر افرادی رفته که از آن ها نام نمی برم.

وی افزود: در بحث خرما ترک تشریفات گرفته اند، به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان کمااینکه امروز دامدار کجل خریده کیلویی ۶ هزار تومان بعد به شرکت درنا تامین ماکیان فروختند و رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به وزیر جهاد کشاورزی نامه می زند که به بخش تخصصی آن دهد و جالب است محسن قاسمی دوست آقای شاه میری آن را خریداری کرده است اما هزینه سپرد خرید را اتحادیه مرکزی پرداخت می کند یعنی فساد اندر فساد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: در بحث مربوط به تخلفات بازارگاه فروش بیش از ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی ناموجود از هزار و صد میلیارد تومان نقدینگی تولیدکنندگان جمع آوری می شود، ایجاد کوتاج تقلبی، تبعیض و رانت در بکارگیری شرکتی که اهلیت و اعتبارسنجی نشده است به صورت محرمانه بدون رعایت تشریفات قانونی و سرمایه ثبتی این شرکت یک میلیون تومان بوده بعد قرار بوده ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن نهاده وارد کند، ضمن اینکه چندین مرحله تلاش و پیگیری وزارت جهاد کشاورزی از طریق تنظیم نامه محرمانه رسمی برای تخصیص و پرداخت بیش از ۷۰۰ میلیون یورو ارز صورت گرفت.

صفائی دلویی گفت: برخلاف ادعای غلط بنابر مستندات موجود مکاتبات زیادی از طرف وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص بیش از ۷۰۰ میلیون یورو برای کالای وارد نشده پرداخت شده و واگذاری تعهدات انجام نشده است، یک شرکت خصوصی به شرکت دولتی پشتیبانی امور دام تخلف کرده است، عدم برخورد با برنامه ریزان، عاملین و عامرین و تخلف از فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم دخالت دولت در حوزه های تجاری این ها کوتاج هایی است که به صورت تقلبی نصب شده است.

وی افزود: امروز ساداتی نژاد و همکارانش موشکی به دام و طیور کشور زدند که برای سال ها جا دارد به جای اول برگردد کما اینکه در این ۱۰ ماه ۳۵ درصد شیر تولیدی ایران کاهش یافته و اگر این روال تداوم یابد نیاز نداریم نهاده وارد کنیم بلکه باید گوشت، پنیر، شیر و تخم مرغ وارد کنیم.

صفائی دلویی تصریح کرد: وقتی رئیس جمهور برای عزل مدیر متخلف وارد می شود وزیر جهاد کشاورزی با وجود همه این اسناد باز هم از این روند حمایت می کند که جا دارد این روش به اغنای نمایندگان منجر نشود.

در پایان صفایی اعلام کرد از پاسخ های وزیر قانع نشده است و پاسخ های وزیر جهاد کشاورزی به رای نمایندگان گذاشته شد، وکلای ملت هم  با ۷۹ رای موافق و ۱۲۱ رای مخالف و ۷ رای ممتنع اعلام کردند از پاسخ های ساداتی نژاد قانع نشدند.