جمهوری اسلامی ایران پیشرو در مقابله با پولشویی

به گزارش ماجرانیوز از روابط عمومی مرکز اطلاعات مالی، سومین جلسه کارگروه آموزش مرکز اطلاعات مالی با موضوع مقابله با پول‌شویی و پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی با حضور هادی خانی معاون وزیر اقتصاد و رئیس مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان بانک‌های کشور برگزار شد. بر اساس این گزارش در […]

به گزارش ماجرانیوز از روابط عمومی مرکز اطلاعات مالی، سومین جلسه کارگروه آموزش مرکز اطلاعات مالی با موضوع مقابله با پول‌شویی و پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی با حضور هادی خانی معاون وزیر اقتصاد و رئیس مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان بانک‌های کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش در ابتدای این جلسه هادی خانی ورود به عرصه هوشمند سازی و تقاطع‌گیری اطلاعات را یکی از برنامه‌های آتی این مرکز برای مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی خواند و اظهار داشت: برای تحقق این امر اقدام به طراحی پروفایل مالی اقتصادی کشور در حوزه مبارزه با پولشویی کردیم و تا این لحظه پیش‌نویس مدل مفهومی معماری داده این پروفایل آماده شده است.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اولویت داشتن نگاه پیشگیرانه در حوزه پولشویی، رصد اطلاعات برای پیشگیری از وقوع جرم را ضروری دانست و افزود: با راه‌اندازی پروفایل مالی اقتصادی و همچنین سامانه یکپارچه AML سیستم بانکی کشور می‌توانیم با رصد اطلاعات مالی و اقتصادی از وقوع جرائم پولشویی و مفاسد اقتصادی جلوگیری کنیم.

رییس مرکز اطلاعات مالی با بیان اینکه اقدامات ایران در حوزه مقابله با پولشویی در منطقه، بسیار جلوتر از دیگر کشورها است گفت: با افزایش هماهنگی میان سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی و ذی‌نفع در حوزه مقابله با پولشویی می‌توانیم ایران را به عنوان یک کشور پیشرو در مقابله با پولشویی و جرائم اقتصادی در جهان معرفی کنیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی در حوزه پولشویی میان آحاد جامعه از برنامه‌های آتی مرکز اطلاعات مالی در حوزه فرهنگ‌سازی و ایجاد یک نظام آموزشی منسجم در این حوزه خبر داد و این امر مهم را حلقه مفقوده نظام مبارزه با پولشویی در کشور دانست.

رییس دبیرخانه شورای‌عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم با اشاره به این‌که موضوع پولشویی موضوعی است که باید تمام نظام بانکی و مالی کشور به آن توجه داشته باشند، ورود به بحث پیشگیری را وظیفه همگانی دانست و افزود: مطابق فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب، پیشگیری از وقوع جرم امری فرا قوه‌ای است و تعاملات همه مسوولان و اشخاص حقیقی و حقوقی را می‌طلبد؛ از این رو باید با تخصص و عالمانه به این عرصه وارد شد تا عملکردمان به‌جای اصلاح، افسادی را در پی نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نتیجه در حوزه پیشگیری از وقوع جرم و مقابله با پولشویی باید مولفه‌های مختلفی را مدنظر قرار داد، افزود: از مهم‌ترین این مولفه‌ها می‌توان به فرهنگ‌سازی، تبیین وظایف و فرآیندهای مبارزه با پولشویی و همچنین شیوه‌ها و شگردهای پولشویی و  بالا بردن آگاهی کلیه سطوح جامعه اشاره کرد.

گفتنی است در پایان جلسه از تعدادی از اعضای کارگروه با اهدای لوح تقدیر شد.