حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه تا ۲۰ میلیارد دلار ظرفیت دارد

ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ماجرانیوز در مورد سفر رییس جمهور روسیه به تهران افزود: سفر پوتین به تهران در راستای ادامه نشست آستانه، سفر مهمی است و نشان دهنده جایگاه بالای ایران در سیاست خارجی روسیه است. نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه روسیه در […]

ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ماجرانیوز در مورد سفر رییس جمهور روسیه به تهران افزود: سفر پوتین به تهران در راستای ادامه نشست آستانه، سفر مهمی است و نشان دهنده جایگاه بالای ایران در سیاست خارجی روسیه است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جایگاه روسیه در نظام بین الملل بیان داشت: روسیه کشوری بزرگ، عضو دائم شورای امنیت و داری جمعیتی بالغ بر۱۵۰ میلیون نفر و جزو اقتصادهای برتر دنیاست و طبیعتا سفر عالی ترین  مقام روس به تهران در عرصه بین المللی اهمیت بسیاری دارد.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به  سفر سال گذشته آیت الله رئیسی به مسکو گفت: با شروع بکار دولت سیزدهم شاهد ارتقای روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی تهران و مسکو بودیم و در سال های اخیر  هم همکاری امنیتی زیادی در مبارزه با تروریسم در منطقه داشتیم و مواضع دو کشور در حوزه های سیاسی و بین الملل به هم  نزدیک بوده  و همکاری دو جانبه مطلوبی داشتند.

رضایی تصریح کرد: انتظار می رود در سفر پوتین به تهران شاهد توسعه روابط در حوزه اقتصادی تهران- مسکو باشیم همانگونه که  همکاری امنیتی سیاسی ایران  با روس ها در سطح بالایی است، باید همکاری اقتصادی با این کشور به نقطه مطلوب برسد.

 وی اضافه کرد: در سفر سال  گذشته رئیسی به روسیه توافقات خوبی در حوزه اقتصادی انجام گرفت و در حوزه تجاری توافق شد که میزان مبادلات تجاری و روابط دو کشور تا ۱۰ میلیارد دلار ارتقا پیدا کند چون در سال گذشته مبادلات تجاری دو کشور حدود ۴ میلیارد دلار بوده و انتظار می رود این رقم تا ۱۰ میلیارد دلار ارتقا پیدا کند البته  حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه تا ۲۰ میلیارد دلار هم  ظرفیت دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ظرفیت ایران و روسیه در حوزه سرمایه گذاری گفت: می توانیم از سرمایه گذاری روس ها در حوزه انرژی، توسعه میادین نفتی، حمل و نقل و تکمیل خط ریلی راه آهن  رشت – آستارا   و طرح اینچه برون و گرمسار استفاده کنیم  و شاهد افزایش صادرات محصولات داخلی  کشور به روسیه باشیم.