دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران: ممنون که آمدید

طبق گزارش رسیده، این رویداد ظهر امروز ۲۷ مهرماه در سالن شماره ۹ پردیس سینمایی «ملت» محل برگزاری این رویداد کار خود را آغاز کرد. در ابتدای این مراسم که در آغاز اولین سانس اکران فیلم‌های بخش مسابقه ملی این رویداد برگزار شد، مهدی آذرپندار دبیر جشنواره روی سن آمد و در سخنانی کوتاه گفت: […]

طبق گزارش رسیده، این رویداد ظهر امروز ۲۷ مهرماه در سالن شماره ۹ پردیس سینمایی «ملت» محل برگزاری این رویداد کار خود را آغاز کرد.

در ابتدای این مراسم که در آغاز اولین سانس اکران فیلم‌های بخش مسابقه ملی این رویداد برگزار شد، مهدی آذرپندار دبیر جشنواره روی سن آمد و در سخنانی کوتاه گفت: فقط آمدم تا به شما خیر مقدم بگویم که تشریف آوردید. اکنون سال فیلم کوتاه را تحویل کردید و امیدوارم آیین صله‌رحم فیلم کوتاه به خوبی برگزار شود، قهر از خانواده فیلم کوتاه دور باشد و برای فیلم‌ها بهترین اتفاق بیافتد.

وی افزود: ممنونم در این شرایطی که همه می‌دانید چگونه است، آمده‌اید. برگزاری جشنواره برای این نیست که بگوییم خواسته‌ای بود و نتیجه نداد، بلکه به نظرم در برگزاری این رویداد موفقیتی برای همه است؛ برای همه آنهایی که فیلم دارند، برای همه دست‌اندرکاران برگزاری و برای جامعه فیلم کوتاه. ممنونم که آمدید. امیدوارم بهترین اتفاقات برای همه رخ بدهد.

پس از این سخنان که در حضور جمعی از فیلمسازان و مخاطبان علاقه‌مند حاضر در پردیس ملت همزمان با اولین روز اکران فیلم‌ها مطرح شد، جشنواره سی‌ونهم با آغاز اکران فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران، رسما آغاز به کار کرد.

در ادامه مروری داریم بر خبرهای جشنواره فیلم کوتاه تهران که از ساعاتی قبل مخابره شده است:

از بزرگداشت مردی برای تمام فصول تا زنده کردن یاد معلم نجیب و متواضع سینما

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران سال‌ها فعالیت حرفه‌ای محمود نظرعلیان بازیگر باسابقه را بزرگ داشته و یاد نویسنده و کارگردان فقید سینما؛ اصغر یوسف‌نژاد را گرامی می‌دارد.

بزرگداشت محمود نظرعلیان بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که با عبارت «مردی برای تمام فصول» توصیف شده، از اتفاقات ویژه سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران است.

محمود نظرعلیان زادهٔ ۷ مهر ۱۳۲۹ و دارای مدرک درجه یک هنری(دکترا) است. بازی در آثار متعددی از جمله فیلم‌های سینمایی «زیر نور ماه»، «پرنده باز کوچک»، «آمین خواهیم گفت»، «سیزده ۵۹»، «پوست»، «همه چیز برای فروش»، «روسی»، «سه کام حبس»، «مردی که اسب شد» و… از جمله سوابق حرفه‌ای این هنرمند باتجربه است.

همچنین نکوداشت زنده‌یاد اصغر یوسف نژاد کارگردان سینما نیز از جمله رویدادهای جشنواره سی‌ونهم است که عبارت «معلم نجیب و متواضع سینما» را برای توصیف این هنرمند فقید انتخاب کرده است.
اصغر یوسف‌نژاد متولد سال ۱۳۴۸ فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و منتقد سینما بود. وی سال‌ها در نشریه‌های معتبری مانند مجله فیلم فعالیت داشت. او در سال ۱۳۹۵ با فیلم «خانه (اِو)» در جشنواره فیلم فجر حضور داشت و مورد تحسین مخاطبان قرار گرفت. آخرین فیلم او نیز «عروسک» نام دارد. یوسفی‌نژاد ۲۲ شهریور ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت.

مرور آثار امید وفایی در جشنواره فیلم کوتاه تهران

مرور آثار داستانی و مستند امید وفایی فیلمساز و مدرس انجمن سینمای جوانان ایران از بخش‌های جنبی سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران است.

فیلم‌های داستانی و مستند «امروز روز من(۱۳۷۹)»، «آدم معمولی(۱۳۸۴)»، «وقایع‌نگاری یک عشق ناتمام(۱۳۸۵)»، «به همین سادگی(۱۳۸۶)»، «تیغ و قلم(۱۳۸۸)»، «در این نزدیکی(۱۳۸۷)»، «روشنایی‌های شهر(۱۳۹۰)» و «سزارین(۱۳۹۷)» از جمله آثار وفایی است که در سی‌ونهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران نمایش داده می‌شود.
وفایی متولد ۱۳۵۵ و دانش‌آموخته دوره‌های فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ملایر در سال ۱۳۶۹ است. وی مدرک کارگردانی خود را از دانشگاه سوره اصفهان-تهران در سال ۱۳۸۴ دریافت کرده و وی به‌عنوان یکی از فعال‌ترین اعضای انجمن در استان همدان علاوه بر فیلم‌سازی و عکاسی به‌عنوان مدرس فیلم‌سازی و عکاسی فعالیت دارد. او همچنین دبیری جشنواره منطقه‌ای فیلم و عکس ملایر(آگر) را نیز برعهده داشته است.

فیلم‌های سی‌ونهمین جشنواره فیلم کوتاه را روی پرده تماشا کنید

آثار راه‌یافته به سی‌ونهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران تنها در سالن‌های اصلی میزبان این رویداد روی پرده می‌روند و امکان تماشای آنلاین این آثار وجود ندارد.

پس از تجربه دو سال اکران آنلاین آثار راه‌یافته به این جشنواره در سایه بحران کرونا و نبود امکان گردهمایی سینماگران در سالن‌های نمایش، امسال تمامی فیلم‌های جشنواره در سالن‌های پردیس سینمایی ملت روی پرده می‌روند و اکران آنلاین نخواهند داشت.

ستاد برگزاری جشنواره سی‌ونهم اعلام کرد به جهت متفق‌القول بودن فیلمسازان فیلم‌ها تنها در پردیس سینمایی ملت و محل برگزاری جشنواره نمایش داده می‌شوند.

اکران آنلاین فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران طی دو سال گذشته و متأثر از شرایط کرونایی کشور، فرصتی را فراهم آورد تا مخاطبان امکان دسترسی به آثار راه‌یافته به این رویداد را داشته باشند که بازگشت نسبی به شرایط ایمن برای تماشای جمعی آثار در سالن‌های سینما، امسال علاقه‌مندان می‌توانند به صورت آزاد و رایگان به تماشای آثار مورد علاقه خود در سالن‌های پردیس سینمایی ملت بنشینند.

جدول نمایش فیلم‌های حاضر در دوره سی و نهم و جزییات آن در سایت انجمن سینمای جوانان ایران به نشانی www.iycs.ir قرار دارد.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱(۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲) برگزار می‌شود.

۵۷۵۷