رئیس جمهور ترکیه وارد تهران شد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ماجرانیوز، رییس جمهور ترکیه در بدو ورود به تهران در فرودگاه مورد استقبال “جواد اوجی” وزیر نفت کشورمان قرار گرفت و مراسم استقبال رسمی از اردوغان صبح فردا (سه‌شنبه) در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد برگزار می‌شود.  اردوغان فردا در هفتمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه با حضور آیت […]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ماجرانیوز، رییس جمهور ترکیه در بدو ورود به تهران در فرودگاه مورد استقبال “جواد اوجی” وزیر نفت کشورمان قرار گرفت و مراسم استقبال رسمی از اردوغان صبح فردا (سه‌شنبه) در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد برگزار می‌شود. 

اردوغان فردا در هفتمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه با حضور آیت الله رییسی رئیس جمهور کشورمان شرکت  می کند. در این نشست، روابط ایران-ترکیه به طور گسترده ارزیابی و اقدامات دوجانبه برای ارتقای بیشتر روابط دو کشور هم بررسی می شود.
همچنین حضوررییسان جمهوری ایران و ترکیه و روسیه در هفتمین اجلاس روند صلح آستانه از دیگر برنامه های اردوغان به تهران است. 

در این نشست سه جانبه آیت الله رئیسی، اردوغان و ولادیمیرپوتین درباره تحولات اخیر در سوریه و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو می کنند. اردوغان قرار است در حاشیه این نشست، دیداری دوجانبه با همتای روسی خود داشته باشد. رییس جمهور روسیه هم فردا به تهران سفر می کند.

پیشتر ششمین نشست شورای عالی همکاری راهبردی ‎ایران و ‎ترکیه سال ۹۹ به میزبانی تهران و به صورت ویدئوکنفرانس با حضور رئیسان جمهور و وزیران کابینه دولت های دو کشور برگزار شده بود.

همچنین ششمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه هم به دلیل شیوع کرونا در جهان در تیرماه ۹۹ به صورت مجازی برگزار شده بود اما آیت رئیسی برای نخستین بار میزبان این اجلاس در دوران تصدی ریاست خود در دولت سیزدهم است.

روسیه، ترکیه و ایران در سال‌های اخیر برای گفت‌وگو بر سر موضوع سوریه، از روندی به عنوان «فرایند صلح آستانه» به منظور پایان بیش از ۱۱ سال درگیری در این کشور عربی استفاده می کنند.

اولین اجلاس «سران کشورهای ضامن روند آستانه»، به دنبال برگزاری نشست‌های مقدماتی که با حضور طرف‌های درگیر و نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه، به منظور برقراری آتش‌بس و یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در آستانه قزاقستان برگزار شده بود، اول آذر سال ۱۳۹۶ با حضور رئیسان جمهور این سه کشور در سوچی روسیه تشکیل شد.