روند کُند بررسی و رفع خطر ۱۲۹ ساختمان ناایمن تهران

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش سوزی، تذکر داد. به گزارش ایسنا، مهدی بابایی در جریان نود و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و […]

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش سوزی، تذکر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی بابایی در جریان نود و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران به روند کُند بررسی و رفع خطر از ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و ناایمن در برابر آتش سوزی هشدار داد و افزود: هر روز در گوشه و کنار این شهر در ابعاد کوچک و بزرگ شاهد رخداد حوادث و آتش سوزی در ساختمان ها و اماکن ناایمن هستیم که جان و مال بسیاری از شهروندان در پی آنها به خطر می افتد و در مواردی هم اخبار تأسف باری را به دنبال دارند. 

بابایی ادامه داد: حوادثی همچون فروریختن ساختمان پلاسکو و انفجار کلینیک سینا مهر شمیران که از بی توجهی به اخطارهای مکرر، نبود ضمانت اجرایی و از همه مهم تر نداشتن عزم و اراده راسخ در بین مسئولین ذی ربط برای تحقق دستورالعمل های ایمنی در شهر نشأت می‌گیرد. 

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به عنوان کارشناس فنی و در قالب طرح نظام بازرسی ایمنی تا حدودی به تکالیف خود در بازرسی از ساختمان ها، دادن اخطار و دستورالعمل‌های ایمن سازی بر اساس وظایف محوله مستند به ماده یکم مصوبه «توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش نشانی» عمل کرده، از سوی دیگر توجه به این نکته ضروری است که این سازمان ابزار قانونی لازم برای ملزم نمودن اشخاص برای تحقق الزامات و ضوابط قانونی ایمنی را در اختیار ندارد، لذا اقدامات این سازمان به نتیجه مطلوب نرسیده است. 

این عضو شورای‌ اسلامی شهر تهران تاکید کرد: فهرست  ۱۲۹ ساختمان، به عنوان ساختمان های بسیار پرخطر و بحرانی توسط سازمان آتش نشانی شناسایی شده اند که در صورت بروز حریق در آنها به دلیل بار تصرف، باراشتعال بسیار زیاد، عدم رعایت اصول ایمنی و آتش نشانی و نداشتن هیچ گونه اقدام پیشگیرانه، تلفات جانی و مالی سنگینی را به دنبال خواهند داشت، مطابق مفاد دستورالعمل پیوست مصوبه «الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در برابر خطر آتش سوزی» به تفکیک مناطق به شهرداران مناطق ۲۲ گانه جهت ابلاغ اخطار و دستورالعمل به مالکین ارایه شده است.

وی افزود: شهرداران مناطق ۲۲ گانه مکلف هستند با استفاده از کلیه ظرفیت های قانونی خود و ظرفیت های قانونی قوه قضائیه و نیروی انتظامی و سایر نهادها، سازمان ها و ارگان های دولتی و عمومی ذی ربط نسبت به ممانعت از بهره برداری تا زمان اجرای کامل دستورالعمل و صدور تاییدیه ایمنی اقدام  کنند. به نحوی که ابتدا با نصب پلاکارد خطر، شهروندان را از ناایمن بودن ساختمان مطلع نموده و ارائه خدماتی مانند، آب، گاز و برق به ساختمان با حکم قضایی قطع شود و در آخرین گام نسبت به پلمب ساختمان اقدام شود.

بابایی ادامه داد: متاسفانه طبق گزارش های اخذ شده از مناطق و سازمان آتش نشانی، علیرغم پیگیری های مکرر کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران و ورود قوه قضاییه به موضوع روند بررسی و رفع خطر از این ۱۲۹ ساختمان بسیار کند می باشد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که در این فهرست مراکز جمعیتی نظیر پلاسکو کم نیستند از شهردار  تهران انتظار می رود با تاکید ویژه از طریق شهرداری های مناطق موضوع را در اولویت برنامه ها قرار داده و اقدام عاجل انجام دهد، چرا که عدم توجه به تقدم اقدامات پیشگیرانه و وقوع حوادثی نظیر ریزش پلاسکو و  انفجار کلینیک سینا مهر شمیران تبعات بسیاری را برای مدیریت شهری و شهر به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام