زمینه برای توافق فراهم است/جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای یک وزنه تعادل است

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ماجرانیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در دومین نشست خبری با خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت:روزهای پرکار و پر تلاشی را همه ما داشتیم  وخبرنگاران در این روزهای بسیار پرکار دیپلماتیک در کنار وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بودند. پس از چندین هفته ترافیک دیپلماتیک و حضور […]

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ماجرانیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در دومین نشست خبری با خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت:روزهای پرکار و پر تلاشی را همه ما داشتیم  وخبرنگاران در این روزهای بسیار پرکار دیپلماتیک در کنار وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بودند. پس از چندین هفته ترافیک دیپلماتیک و حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران، بار دیگر ایران میزبان یک نشست بسیار مهم و درخشان بود. تهران در حال حاضر به پایتخت دیپلماسی و مقابل با یک جانبه‌گرایی و نظامی‌گرایی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: دیپلماسی پویا و هوشمند و عمل‌گرای ایران در ماه‌های گذشته، همه توان و ظرفیت خود را برای تثبیت امنیت در منطقه و دوستی با کشورهای مسلمان به کار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای یک وزنه تعادل است که نقش مهمی در سوریه دارد و در مورد بحران اوکراین نیز تهران محل رجوع و مشورت است. منطقه ما بیش از آنچه که نیازمند ائتلاف‌های ساختگی و پوشالی و سامانه‌های پدافند ناکارآمد با هزینه‌های هنگفت از جیب ملت‌های منطقه باشد، نیاز به سامانه دوستی، همکاری، همسایگی و امنیت جمعی نیاز دارد.

امیدواریم اجرای سند همکاری بلند مدت، موجب ارتقای مناسبات ایران و ترکیه شود 

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد سفر اردوغان به تهران گفت: شاهد اتفاق بسیار مهمی بودیم، سفر آقای اردوغان به تهران به منظور دو موضوع بود،ایشان هم برای شرکت در اجلاس آستانه و هم به منظور برنامه جامع همکاری‌های بلند مدت بین دو کشور به تهران آمد که سابقه آن به ۳۰ آبان ماه و در سفر چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به تهران که پیشنهادش از سوی امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه کشورمان به طرف ترکیه ارائه شده بود که به جهت همکاری‌های بلندمدت میان کشور و توسعه مناسبات سندی را تدوین کنیم که پیش نویس سند در سفر اوایل تیرماه وزیر خارجه کشورمان به همتای ترکی داده شد که روز گذشته به امضای مقامات دو کشور رسید و  این سند به طور عام برنامه جامع بلند مدت همکاری دو کشور است.

وی ادامه داد: در این سند همکاری بلند مدت میان دو کشور، چشم انداز همکاری دو کشور در حوزه انرژی، آب و هوا، حمل و نقل و … مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته فرامرزی وجود دارد. امیدواریم نتیجه اجرای سند را در ارتقای مناسبات دو کشور در آینده شاهد باشیم.

مذاکرات دوحه راه را برای ادامه مذاکرات باز گذاشته است

کنعانی در مورد ادعای رویترز مبنی بر مذاکرات بین ایران و ۱+۴ گفت: این موضوعی است که محل توجه جدی برای رسانه‌ها و افکار عمومی است، برخلاف ادعایی که طرف آمریکایی در خصوص نافرجام بودن مذاکرات دوحه عنوان کرده‌اند. مذاکرات دوحه مذاکرات خوبی بوده است و راه را برای ادامه مذاکرات و توافق هسته‌ای باز گذاشته است و آقای بورل پیگیر موضوع برای آماده‌سازی ادامه مذاکرات در دوره بعدی است.

ایران خواستار تضمین جدی از سوی آمریکا است

وی افزود: طرف ایرانی هم به جدیت موضوع را دنبال می‌کند و گفت‌وگوی آقای امیرعبداللهیان با بورل نیز در همین راستا بوده است، زمینه برای توافق فراهم است و ما معتقدیم مشکل اساسی برای توافق وجود ندارد و آمریکا نیاز به تصمیم سیاسی دارد و آمریکا باید تصمیم خود را اتخاذ کند. ایالات متحده  باید به مذاکرات از دریچه منافع ملی آمریکا نگاه کند، نه از دریچه منافع رژیم غاصب صهیونیستی، ایران همواره خواستار تضمین جدی از سوی آمریکا است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در مورد چگونگی ادامه مذاکرات ادامه داد: مذاکرات با طرف آمریکایی از طریق واسطه اتحادیه اروپا انجام می‌شود و جمهوری اسلامی ایران هیچ گفت‌وگوی مستقیمی با دولت آمریکا نداشته و ندارد و این موضوع با نقش آفرینی اتحادیه اروپا انجام می‌شود. چارچوب مذاکرات همواره بر مبنای توافق برجام است.

ایران همواره خواستار حل بحران روسیه و اوکراین از طریق سیاسی است

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای غربی مبنی بر ارسال پهپاد از ایران به روسیه گفت: آمریکایی‌ها همواره فرا فکنی کرده و با اظهارنظرهای سیاسی و دامن زدن به موضوعات دروغین به دنبال ایجاد حاشیه هستند. هرگونه ایجا ارتباط بین این دسته از همکاری‌ها میان ایران با روسیه در رابطه با تحولات اوکراین غیرمنطقی است و اینگونه اظهارات با اهداف و انگیزه‌های سیاسی صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد جنگ میان روسیه و اوکراین کاملا روشن است و ایران همواره خواستار حل و فصل این بحران از طریق سیاسی است و در گفت‌وگوهایی که آقای امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان با همتای اوکراینی داشتند همواره بر این موضوع تاکید شده است و ایران از ظرفیت‌های سیاسی خود برای حل و فصل بحران استفاده می‌کند. 

کنعانی با بیان اینکه فناوری هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است، ادامه داد: فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران همواره تحت نظارت مستمر آژانس قرار دارد و شاهد بازدید بازرسان آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستیم و در گزارش‌های متعدد آژانس بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بارها تاکید شده است.

ایران دیپلماسی فعال و عملگرایانه‌ای در رابطه به مساله ترکیه و سوریه داشته است

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد دیدار وزیر خارجه سوریه و ترکیه در تهران گفت: وزیر خارجه سوریه در پاسخ به دعوت وزیر خارجه کشورمان به تهران سفر کرد و در این سفر موضوعات مرتبط با همکاری‌های دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد تعادل قرار خواهد گرفت، در خصوص اختلافات موجود در مورد شمال سوریه و نگرانی هایی که ترکیه دارد و مباحثی در خصوص احتمال عملیات نظامی در شمال سوریه مطرح بوده است، رایزنی ها و گفت‌وگوهایی انجام شد، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه دیپلماسی بسیار فعال و عمل‌گرایانه‌ای داشته و به طور مستمر در سطوح مختلف تماس‌ها و گفت‌وگوها به صورت دوجانبه با همتای سوری و ترکیه برقرار بوده است و ایران تاکید می‌کند که اقدام نظامی می‌تواند به تشدید بحران در سوریه منجر شود.

وی ادامه داد: وزیر امورخارجه کشورمان در گفت‌وگو با مقامات ترکیه، تاکید داشتند که توافقات گذشته میان سوریه و ترکیه و همچنین مذاکرات روند آستانه بهترین روند غیرنظامی برای حل  بحران است.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد سفر بایدن به منطقه گفت: ایالات متحده اگر خواهان امنیت در منطقه است باید دست از دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه بر دارد و به دنبال ایجاد ائتلاف‌های نمادین در منطقه نباشد.رژیم صهیونیستی همواره به دنبال این بوده است که با این سفر یک ائتلاف منطقه‌ای برای اعمال فشار بر ایران تشکیل دهد. 

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات سفیر روسیه در تهران در مصاحبه با روزنامه شرق که مدعی بود غرب به دنبال گسترش همجنس گرایی در ایران  است، اظهار کرد: ما قطعا انتظار داریم که سفرای محترم خارجی مقیم در تهران در مورد موضوعات و مسائل داخلی ایران اظهارنظر و مداخله نکنند. وزارت امور خارجه حتما نسبت به این مسائل حساسیت دارد و بر مبنای مسئولیت ذاتی خود عمل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: باید از دامن زدن به موضوعاتی که موجب بروز حواشی غیرضروری در مناسبات ما با همسایگان میشود باید خودداری کنیم. باید اظهارات جاگاریان را دقیق بخوانیم و ببینم نظر ایشان چه میزان با اظهاراتش انطباق دارد.

مذاکرات با عربستان رو به جلو و مثبت است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: تاکنون پنج دور مذاکرات بین مقامات ایران و عربستان صورت گرفته است که مثبت و رو به جلو بوده و خوشبختانه برادران ما در دولت عراق بسیار در این زمینه با حسن نیت و با رویکردی سازنده عمل کردند و توانستند نقش مثبتی در برگزاری این جلسات داشته باشند، ارزیابی ما این است  این مذاکرات به اندازه‌ای دلگرم کننده بوده است و در حال حاضر میتوانیم بتوانیم دور بعدی نشست دو جانبه را در بغداد و در سطح مناسبی داشته باشیم و بتوانیم با استفاده از دستاوردهای گذشته بتوانیم گام جدی و ملموس به سمت جلو داشته باشیم لذا در حال حاضر فضا مثبت است و امیدواریم بتوانیم به نتیجه جدیدی برسیم.

این خبر تکمیل میشود..