فرمانده نیروی دریایی عمان با سرلشکر باقری دیدار کرد

به گزارش حوزه دفاعی ماجرانیوز، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار با دریابان «سیف بن ناصر الحربی» فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان، با اشاره به اهمیت روابط نظامی دو کشور اظهار داشت: ایران و عمان از دیرباز دارای روابط نظامی مطلوب بوده اند و امروز نیز این روابط در […]

به گزارش حوزه دفاعی ماجرانیوز، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار با دریابان «سیف بن ناصر الحربی» فرمانده نیروی دریایی سلطنت عمان، با اشاره به اهمیت روابط نظامی دو کشور اظهار داشت: ایران و عمان از دیرباز دارای روابط نظامی مطلوب بوده اند و امروز نیز این روابط در ابعاد مختلف در حال گسترش است.

سرلشکر باقری با اشاره به روابط سیاسی دو کشور گفت: به حمدالله سیاست های کشور عمان متعادل است و امروز هماهنگی لازم در حوزه های سیاسی و فرهنگی بین دو کشور وجود دارد. در مسائل مربوط به امنیت منطقه  و سایر موارد، سیاست های دو کشور هماهنگ و همسو است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تنگه هرمز و دریایی عمان به عنوان منطقه مشترک برای هر دو کشور دارای اهمیت حیاتی است و یکی از زمینه های همکاری نزدیک دو کشور محسوب می شود و امروز ناوگان ما در سواحل دو کشور رفت و آمد دارند و ما از نیز از میزبانی شما نسبت به شناورهای نیروی دریایی ایران در بنادر عمان قدردانی می کنیم.

سرلشکر باقری تصریح کرد: حدود ۱۶ سال است که روابط بین نیروهای مسلح دو کشور در قالب ارتباط مشترک ادامه دارد و به طور منظم جلسات و رفت و آمدها برقرار است و ثبات نظامی دو کشور حکایت از نزدیکی علائق دو کشور است. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه روابط با کشورهای همسایه گام برمی دارد و به همین جهت ما در حوزه روابط دو کشور به ویژه روابط میان نیروهای مسلح دو کشور هیچگونه محدودیتی را قائل نیستیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کمیته های سه گانه ای که در جهت کارگروه روابط دو کشور فعالیت می کنند امروز وضعیت مطلوبی دارند و در ماههای اخیر دو اجلاس در تهران و یک نشست در کشور عمان برگزار کرده اند و این روابط می تواند روز به روز توسعه بیشتری پیدا کند. 

وی افزود: جمهوری اسلامی از ظرفیت های عمده ای برخوردار است که خصوصا در حوزه صنعت دفاعی و روابط نظامی هیچگونه محدودیتی برای ارتباط وجود ندارد و تمام امکاناتی که در نمایشگاه ورازت دفاع مشاهده کردید می تواند در اختیار شما قرار گیرد.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: دو کشور در حوزه مقابله با تروریسم و دریانوردی از تجربیات ارزشمندی برخوردار هستند و می توانند با تبادل تجربه زمینه ارتقای توان رزمی و دریایی را ایجاد کنند و ما از توسعه روابط در حوزه های مختلف استقبال می کنیم. نیروی دریایی ارتش ما سالهاست که با اعزام ناوگروه هایی برای برقراری امنیت در شمال و غرب اقیانوس هند و دریایی سرخ تلاش می کنند و تجربیات خوبی کسب کرده اند؛ در چابهار یک مرکز امنیت دریایی را در حال تاسیس داریم و از حضور شما در این مرکز و همچنین برگزاری رزمایش های مشترک نیز استقبال می کنیم.

وی با اشاره به حضور بیگانگان در منطقه گفت: به طور قطع حضور بیگانگان در منطقه مشترک دو کشور تاثیری جز ناامنی ندارد و قطعا گسترش روابط نظامی ایرن و عمان در امنیت بخشی منطقه به نفع ملت های منطقه به ویژه مردم دو کشور است.