مدت اعتبار برگ‌های تردد اربعین چقدر است؟

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا توضیحاتی را درباره مدت اعتبار برگ‌های تردد زائران ایرانی به عراق در ایام اربعین ارائه کرد. به گزارش ایسنا، با توجه به استقبال چشمگیر مردم ایران برای سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی (ع)، شاهد افزایش حجم مراجعات به مراکز انتظامی برای دریافت یا تمدید گذرنامه نیز […]

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا توضیحاتی را درباره مدت اعتبار برگ‌های تردد زائران ایرانی به عراق در ایام اربعین ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، با توجه به استقبال چشمگیر مردم ایران برای سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی (ع)، شاهد افزایش حجم مراجعات به مراکز انتظامی برای دریافت یا تمدید گذرنامه نیز هستیم، تا جایی که برابر آمارهای رسمی خدمات مربوط به صدور و تمدید گذرنامه در این ایام در مقایسه با سال گذشته دست‌کم ۴۰۰ درصد افزایش داشته است. در این شرایط تمهیدات ویژه‌ای نیز اتخاذ شده تا سفر زائران به کشور عراق با هزینه کمتر و همچنین صرف زمان کمتری انجام شود. یکی از این تسهیلات صدور برگ تردد یا همان برگ‌گذر ویژه  به جای گذرنامه برای زائران اربعین است.

چه کسانی می‌توانند برگ تردد دریافت کنند؟

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، شهروندان متقاضی صدور گذرنامه که قبل از این فاقد گذرنامه بوده یا تاریخ صدور گذرنامه‌هایشان  مربوط به قبل از ششم شهریور ماه سال ۱۳۹۱ است، می‌توانند برای اخذ خدمات به «دفاتر پلیس + ۱۰ » مراجعه کنند. این افراد می‌توانند با دریافت «برگ ویژه اربعین» به‌عنوان سند مسافرتی و به جای گذرنامه، از مزایای یک بار تردد مرزی به مقصد عتبات عالیات در ایام اربعین سال جاری با هزینه‌ای معادل یک دهم گذرنامه‌های عادی بهره‌مند شوند.

اعتبار برگ‌های تردد چقدر است؟

اما اعتبار این برگ‌های تردد یا همان برگ‌گذر ویژه چقدر است و تا چه زمانی می‌توان از آن استفاده کرد؟ این یکی از پرتکرارترین پرسش‌های مخاطبان ایسنا بود که خبرنگار ما آن را از رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا پیگیری کرده است.

سردار علی ذوالقدری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برگ گذر ویژه اربعین با یک دهم هزینه گذرنامه بین‌المللی صرفا برای کشور عراق و مراسم اربعین صادر می‌شود، گفت: این موضوع مهمی است و مردم باید بدانند که این برگ‌های گذر ویژه صرفا برای سفر به کشور عراق در ایام اربعین است.

وی درباره مدت اعبار برگ‌های گذر ویژه تردد نیز گفت: طبق توافقی که میان ما و طرف عراقی وجود دارد، برگ گذر ویژه اربعین برای زائران صادر خواهد شد. صدور این برگه‌ها توسط مراکز پلیس + ۱۰ انجام می‌شود.

در مورد گذرنامه و خدمات انتظامی اربعین بیشتر بخوانید:

افزایش ۴۰۰ درصدی صدور گذرنامه/ نحوه صدور گذرنامه برای اتباع خارجی

اینفوگرافیک / خدمات گذرنامه در تهران برای ایام اربعین

افزایش مراکز ارائه خدمات گذرنامه در تهران + آدرس

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا ادامه داد:‌ برگه‌های تردد پس از اتمام مراسم اربعین دیگر اعتباری نخواهد داشت. دارندگان این برگه‌ها تنها تا روز اربعین اجازه خروج از ایران و ورود به عراق را خواهند داشت. این افراد می‌توانند پس از اتمام سفر خود در کشور عراق به ایران بازگردند. البته باید توجه شود که این گذرنامه از تاریخ خروج از ایران در کشور عراق یک ماه اعتبار خواهد داشت. پس زائران باید حتما به دو نکته توجه کنند، اول اینکه اگر دارای چنین برگه‌ای هستند تا قبل از اربعین از کشور خارج شوند و دیگر اینکه حداکثر یک ماه امکان حضور در کشور عراق را خواهند داشت.

اخبار مربوط به راهپیمایی اربعین را از (اینجا) بخوانید.

انتهای پیام