نتفلیکس سریال‌های کشورهای عربی را پخش می‌کند

این آثار عبارتند از «الخلاط+» ساخته فهد العمری که ادامه سریال «الخلاط» بوده و از ۲۰۱۷ در نتفلیکس پخش شد و ۱.۵ میلیارد بیننده در شبکه‌های اجتماعی داشته است. عبدالعزیز الشهری، محمد الدوخی، ابراهیم خیرالله، ابراهیم الحجاج، فهد البتیری، صهیب قدس، زیاد العامری و اسماعیل الحسن بازیگران اصلی این سریال هستند. «الخطابه» با ژانر وحشت […]

این آثار عبارتند از «الخلاط+» ساخته فهد العمری که ادامه سریال «الخلاط» بوده و از ۲۰۱۷ در نتفلیکس پخش شد و ۱.۵ میلیارد بیننده در شبکه‌های اجتماعی داشته است. عبدالعزیز الشهری، محمد الدوخی، ابراهیم خیرالله، ابراهیم الحجاج، فهد البتیری، صهیب قدس، زیاد العامری و اسماعیل الحسن بازیگران اصلی این سریال هستند.

«الخطابه» با ژانر وحشت فیلم دیگر سعودی است که اوایل سال ۲۰۲۳ در نتفلیکس پخش می‌شود و رویدادهای این فیلم در شهر سعودی العلا جریان دارد. خیانت و انتقام سوژه اصلی این اثر مهیج هستند. حسام الحارثی، ریم الحبیب، ساره طیبه و نور الخضرا در این فیلم ساخته عبدالمحسن الضبعان نقش آفرینی می‌کنند.

اثر سوم سعودی در نتفلیکس، «محافظه مسامیر ۲» خواهد بود که دومین فصل سریال کمدی جوانانه سعودی «مسامیر» است و در ۲۰۲۳ پخش می‌شود. این سریال ۸ قسمتی عمدتاً درباره تحولات اجتماعی سعودی است.

بر اساس بیانیه نتفلیکس، این شرکت پخش فیلم محصولات سینمایی هیجان‌انگیزی ساخته کشورهای منطقه را در چند سال اخیر پخش کرده و این محصولات عمدتاً ثمره تلاش چهره‌های با استعداد و جوان یا نام‌های درخشان و پیشکسوت بوده که می‌خواستند ماجراهای جذاب بیشتری را با سوژه‌های گوناگون و سبک‌های نوین و خلاقانه و بی‌سابقه در جهان عرب مطرح کنند.

نتفلیکس پخش سریال ژانر ریالیتی شو Dubai Bling را آغاز کرده که محصول امارات بوده و هشت قسمت دارد. این سریال درباره ده دوست است که در شهر دبی زندگی مرفهی دارند و جنبه‌های جذاب ثروت و شهرت را نشان می‌دهد. تنوع فرهنگی دبی از جمله سوژه‌های این سریال است و تعدادی از ستارگان عرب از جمله کریس فاید مجری رادیو و بازرگان و همسرش بریانا رامیزر و لجین عمران مجری تلویزیون و هنرپیشه و مروان العوضی (DJ Bliss) تنظیم‌کننده موسیقی از امارات و همسرش دانیا محمد (Diva Dee) در این سریال حضور دارند.

نتفلیکس همچنین در کویت اعلام کرد که سریال «الصفقه» سال آینده پخش می‌شود. سریال کمدی «القفص» در حال پخش است و برخی از بازیگران نقش اصلی «القفص» مثل روان مهدی، حسین المهدی، منا حسین، محمد منصور، فیصل العمیری، جاسم النبهان، مریم صالح، اسمهان توفیق و عبدالله بهمان در سریال «الصفقه» حضور دارند.

موضوع سریال درباره دو تاجر زن است که یک باند بزرگ فساد در نظام بانکی کویت را در قالب یک داستان مشوق و درام منهدم می‌کنند. رویدادهای این اثر در اواخر دهه هشتاد میلادی جریان دارد.

اولین فیلم ژانر مهیج روانشناختی سعودی به نام «وساوس» ساخته هناء العمیر در نتفلیکس پخش شد. مستند «اسرار مقبره سقاره» هم در اولین هفته پخش آن ۲۲ میلیون خانوار بیننده داشت و دو فصل دیگر دو سریال «مدرسه الروابی» و «البحث عن علا» هم ساخته شدند.

نتفلیکس در ماه اکتبر سومین فصل سریال سعودی «تکی» را پخش کرد. فصل دوم این سریال هفت سال پیش پخش شده بود. بسیاری از بازیگران با استعداد و جوان در این سریال نقش آفرینی می‌کنند و همین سریال موجب مشهور شدن آن‌ها شده است.

خالد محمود منتقد سینمایی از مصر منتقد است، هدف نتفلیکس از تولید و پخش محصولات خلیجی به ویژه سعودی به دلیل این است که این مؤسسه در صدد جذب مخاطبان بیشتر در سعودی به طور خاص و در خلیج به طور عام است.

او در گفت وگو با «الشرق الاوسط» افزود: «افزایش محصولات سینمایی و سریال با ژانرهای اجتماعی و کمدی درباره جوانان و دغدغه‌ها و آروزهایشان در منطقه عربی بخشی از برنامه نتفلیکس است. نتفلیکس به دنبال همگامی با گشایش و فضای باز در عرصه هنر سعودی است و همین گشایش منجر به رونق صنعت سینما و تلویزیون در این کشور شده است.»

۵۷۵۷