پایش دماوند نیازمند بودجه و مدیریت یکپارچه/خطر ذوب یخچال‌های دائمی قله

به گزارش ماجرانیوز از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، «فرهاد انصاری» افزود: ۲۰ سال است سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور تلاش می‌کند تا ایستگاه‌های پایش ثابتی در دماوند راه‌اندازی کند، اما به دلایل متعدد موفق نمی‌شود. این مسوول بیان‌ داشت: اینکه ما ایستگاه‌های پایش ثابت نداریم به این معنا نیست هیچ اقدام مطالعاتی […]

به گزارش ماجرانیوز از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، «فرهاد انصاری» افزود: ۲۰ سال است سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور تلاش می‌کند تا ایستگاه‌های پایش ثابتی در دماوند راه‌اندازی کند، اما به دلایل متعدد موفق نمی‌شود.
این مسوول بیان‌ داشت: اینکه ما ایستگاه‌های پایش ثابت نداریم به این معنا نیست هیچ اقدام مطالعاتی در مورد دماوند انجام نشده است، بلکه مساله در این است که دانسته‌های ما از دماوند در برابر ناآگاهی هایمان اندک است. 
وی با بیان این‌ که در این سال‌ها نقشه‌هایی در مقیاس‌های گوناگون از محدوده تهیه کرده‌ایم، خاطرنشان‌ کرد: همچنین چشمه‌ها را پایش می‌کنیم و تلاش داریم تا تحرکات احتمالی قله را پایش کرده و حتی مسیرهای احتمالی گدازه‌ها در صورت فوران را شناسایی کنیم. 
این کارشناس زمین‌شناسی با بیان اینکه برای رصد دقیق‌تر نیاز به پایش مستمر، ابزارهای دقیق و به‌روز و ایستگاه‌های ثابت داریم، تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مسائل و مخاطراتی که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بر آن تمرکز دارد، یخچال‌های دائمی قله است.
وی افزود: مشخص است اگر تغییر ناگهانی در دمای قله داشته باشیم سیلاب‌های عظیمی به واسطه ذوب شدن یک‌باره این یخچال‌ها جاری خواهد شد که شاهدی بر این موضوع همین سیلاب‌های «گزنه» است.
انصاری در خصوص اینکه چرا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور به عنوان یک سازمان تخصصی با علم به مخاطرات پیش‌رو اقدامی در راستای ساخت ایستگاه‌های ثابت نمی‌کند، توضیح‌داد: موضوع دماوند مساله پیچیده‌ای است، زیرا ابعاد گسترده‌ای دارد که یکی از نخستین چالش‌ها که مانع از احداث این ایستگاه‌هاست مساله بودجه و قیمت زمین در دماوند است. 
به گفته معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، تاکنون نشست‌ها و جلسات متعددی با دستگاه‌های مرتبط برگزار شده است، همچنین از سوی دولت اعلام آمادگی شد تا در مناطق مورد نیاز ما زمین فراهم شود. 
وی اظهار داشت: ما از محل بودجه‌های عمومی مخاطرات دماوند را مطالعه می‌کنیم، بنابراین اعتباری برای خرید زمین آن هم در آن مناطق گران‌قیمت که بیشتر توریستی هستند نداریم.
این مسوول افزود: نکته دوم، نبود مدیریت یکپارچه در دماوند است که امکان اخذ تصمیم واحد را سلب می‌کند و  مورد سوم که بسیار اهمیت دارد محدودیت تعداد نیروی متخصص در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور است.
انصاری تاکید کرد: در حال حاضر امکان هیچ‌گونه استخدام و جذب نیروی متخصص جدید در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور وجود ندارد که مجموعه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا آنچه یک ضرورت است انجام نشود.