پروژه ازدواج در آسایشگاه روانی

به گزارش خبرگزاری ماجرانیوز، مستند «پروژه ازدواج» با موضوع ازدواج زنان و مردانی که در بیمارستانی روانی بستری شده اند، از این هفته در طرح اکران حقیقیت مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی به نمایش درمی‌آید. این کارگردان درباره انتخاب این موضوع می‌گوید: «بعضی‌اوقات موضوعی را انتخاب می‌کنید، سال‌ها برایش تصمیم می‌گیرید و ذهنیتی […]

به گزارش خبرگزاری ماجرانیوز، مستند «پروژه ازدواج» با موضوع ازدواج زنان و مردانی که در بیمارستانی روانی بستری شده اند، از این هفته در طرح اکران حقیقیت مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی به نمایش درمی‌آید. این کارگردان درباره انتخاب این موضوع می‌گوید: «بعضی‌اوقات موضوعی را انتخاب می‌کنید، سال‌ها برایش تصمیم می‌گیرید و ذهنیتی راجع به شروع و ادامه و پایانش دارید ولی این فیلم این‌گونه نبود و من آماده بودم فیلم دیگری را شروع کنم که مسیرم عوض شد؛ یک روز مدیر مرکز سرای احسان (در فیلم می‌بینید) با من تماس گرفت و خواست راجع به موضوعی صحبت کنیم (من این موسسه را از قبل می‌شناختم و پیش‌تر یک فیلم تلویزیونی در آنجا ساخته بودم و به‌عنوان یک داوطلب رسانه‌ای با آن‌ها ارتباط داشتم) وقتی موضوع را مطرح کردند، به نظر من و خانم عطارزاده خیلی جذاب آمد و فوراً پذیرفتیم. چنین پیشنهاد کار و سوژه‌ای شاید در عمر حرفه‌ای هر مستندساز کم پیش بیاید، درنتیجه ما پروژه خودمان را کنسل و این کار را شروع کردیم. ذهنیتی از زمان موردنیاز نداشتیم و احساس می‌کردیم که کار در یک بازه هشت یا نه ماه تمام می‌شود ولی مقید به پیروی از اتفاقی بودیم که در جریان بود؛ اتفاقی که اولین بار بود که رخ می‌داد و جنبه‌های پزشکی، اخلاقی، حقوقی و جنبه‌های ناشناخته زیادی داشت که درمجموع باعث شد که کار دو سال و چند ماهی طول بکشد.»
اسلامی درباره درک سازندگان فیلم از شخصیت‌ها می‌گوید: «من و خانم عطارزاده در زندگی شخصی‌مان بسیار با این مسئله درگیر بوده‌ایم و از اعضای نزدیک خانواده‌مان کسی را داشتیم که سال‌ها درگیر بیماری اعصاب و روان و درواقع زندگی‌اش تحت تأثیر این بیماری قرارگرفته بود. به همین دلیل همیشه این سؤال شخصی را داشتیم که چطور باید با این آدم‌ها زندگی کرد و آیا اصلاً می‌شود یا نمی‌شود؟ از همان اوایل کار این ایده را پیدا کردیم که شاید بد نباشد که روایت شخصی خودمان را هم در فیلم بگنجانیم و نتیجه آن شد که همان‌طور که در فیلم می‌بینید، بخشی از روایت، ارتباط خانم عطارزاده با همسر سابقش است.»
۵۷۲۴۷