پیام آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به نمایندگان مجلس پیرامون وقایع اخیر

آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی پیامی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون وقایع اخیر منتشر کرده است.

به گزارش ماجرانیوز، پایگاه اطلاع رسانی آیت الله ناظم زاده قمی، از علمای مبارز و مدرس درس خارج در حوزه قم متن این بیانیه را به شرح زیر منتشر کرده:

بسمه تعالی
و اوفوا بالعهد ان العهد کان مسؤولا
نمایندگان مجلس شورای اسلامی!
به مناسبت حوادث اخیر که همه کشور را فراگرفته لازم دانستم نکاتی را با شما در میان بگذارم. در ابتدا خاطره ای از هفدهم شهریور ۱۳۵۷ را یادآور میشوم:
در آن تاریخ، بنده در کمیته مشترک ضد خربکاری، زندانی بودم و افتخار همبندی با برخی مبارزان، از جمله آقایان علما روح الله شاه آبادی، سید عباس ابوترابی، هادی مروی را داشتم. از رادیوی زندان با خبر شدیم که حادثه تلخی در میدان شهدای تهران(ژاله سابق)اتفاق افتاده که از بعضی ملاقات کنندگان متوجه شدیم که نیروهای شاه، جمعی از  تظاهرات کنندگان را به خاک و خون کشیده اند. در روزهای پس از آن حادثه بود که نمایندگانی از مجلس شورای ملی با آن که بیشترشان اختیاری از خود نداشتند، برای حفظ ظاهر و فرونشاندن خشم مردم، عکس العمل شدیدی به آن حادثه نشان دادند و این اعتراضها از رادیوی سراسری پخش میشد و ما هم در زندان، گوش میدادیم.
اما شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با اینکه به فرمایش امام خمینی “مجلس در راس امورست”، هیچ جایگاه و نقش و نشانی در این حوادث پنجاه روزه ندارید و هیچ عکس العملی به این اتفاقات تلخ که در این روزها در خیابانها، دانشگاهها و مدارس و بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران، مشهد، کرج، اراک، اصفهان، سنندج، زاهدان و… رخ داده و منجر به کشته شدن زن و مرد و کودک و افرادی از نیروهای انتظامی و بسیجی و بعضی روحانیون گردیده، نشان نداده اید و سخنی نگفته اید.
چرا برای جلوگیری از این فجایع، طرحی نمیدهید؟!چرا حرفی نمیزنید؟! چرا اعتراض نمیکنید؟!چرا جلوی این فجایع را نمیگیرید؟ آیا توان و اختیار ندارید یا “حقیقت” را در پای “مقام و مصلحت” قربانی کرده اید؟

نمایندگان محترم! یا هرچه زودتر طرحی برای گفتگو با مردم معترض و فرونشاندن خشم آنان بدهید و تمهیداتی بیندیشید که اولا: فضای سیاسی کشور مطابق قانون اساسی باز شود تا احزاب اصیل وطنی و سلیقه های گوناگون و متخصصان رشته های مختلف، در رفع مشکلات کشور، سهیم گردند و آزادی بیان در عمل(و نه در حرف)تضمین شود و مملکت در تیول اقلیت خاص باقی نماند. ثانیاً: به معیشت مردم اهمیت دهید و در گام اول، اقدامات فوری برای سامان دهی اقتصاد کنید، چون بیشتر این خشم و عصبانیتها، ناشی از فقر و تورم و گرانی و تبعیض است.

اگرنمیتوانید این کارها را انجام دهید بهترست هر چه زودتر، مجلس را ترک کنید تا اینهمه بودجه هنگفت برای حقوق، مسکن، ماشین و رفاه هر نماینده، صرف نشود.
نمایندگان محترم! آیا شما حتی برای آن تعداد اندکی از مردم که به شما رای داده اند، پاسخی دارید؟ والله فردا مردم شما را مواخذه خواهندکردو خداوندِ یاور مظلومان، شما را در برابر کوتاهیها و قصور و تقصیرها به شدیدترین وجه، مجازات خواهدکرد.
در اینجا بویژه به آن دسته از نمایندگان مجلس که در کسوت روحانیت هستند میگویم:آیا اطلاع دارید که سکوت شما و همکارانتان باعث عصبانیت اقشاری از مردم شده و پاره ای اقدامات ایذائی و اهانت آمیز نسبت به روحانیت صورت میگیرد؟آیا در برابر این اقدامات، هیچ مسئولیتی ندارید؟در حالیکه بیشتر روحانیان هیچگونه نقشی در مدیریت کشور و اوضاع کنونی ندارند و صرفاً به دنبال مسائل علمی و تبلیغ اسلام اند و متاسفانه علاوه بر توهینها و تحقیرها، مانند بسیاری دیگر از مردم عزیزمان در اولیات معیشت خود درمانده اند و ناچارند برای تامین معاش خود و خانواده، بخشی از ساعت های مفید علمی خود را صرف مشاغلی مثل مسافرکشی، کارگری و امثال اینها کنند.
امیدوارم شما نمایندگان مجلس، به عهد و پیمانی که با مردم بسته اید وفادار باشید، چرا که به فرمان خداوند متعال در برابر عهد خود مسئولید: “ان العهد کان مسوولا”.

در خاتمه، ضمن تشکر از چند نماینده ای که گاهی اعتراض کرده اند، به بازماندگان محترم حوادث اخیر و داغ دیدگان، اعم از شیعه و سنی، تسلیت میگویم و با خانواده زندانیان بیگناه، اعلام همدردی مینمایم. همچنین به خانواده های قربانیان فاجعه حرم احمد بن موسی (شاه چراغ) و روحانیان بیگناه و نیز آن دسته از نیروهای بسیجی و پلیس که قربانی این وضعیت اسفبار شده اند، تسلیت میگویم و با همه آنان اظهار همدردی میکنم و شفای مجروحان حوادث اخیر و آزادی زندانیان بی گناه را از خداوند، مسئلت دارم.

حوزه علمیه قم / سید اصغر ناظم زاده قمی