چالش‌های جدید سینما در راه است؟!

مجمع عمومی خانه سینما در حالی طی هفته گذشته لغو شد که در انتظار تایید نامزدهای معرفی شده اش از سوی وزارت ارشاد است. به گزارش ماجرانیوز، برگزاری مجمع خانه سینما و انتخابات هیأت مدیره آن طبق برنامه‌ریزی‌ها باید دوم مردادماه انجام می‌شد. این انتخابات که همیشه در جای خود حساسیت‌های زیادی دارد در مقطع […]

مجمع عمومی خانه سینما در حالی طی هفته گذشته لغو شد که در انتظار تایید نامزدهای معرفی شده اش از سوی وزارت ارشاد است.

به گزارش ماجرانیوز، برگزاری مجمع خانه سینما و انتخابات هیأت مدیره آن طبق برنامه‌ریزی‌ها باید دوم مردادماه انجام می‌شد. این انتخابات که همیشه در جای خود حساسیت‌های زیادی دارد در مقطع فعلی بیش از پیش مهم شمرده می‌شد بویژه آنکه بعد از انتقادهای متعدد به عملکرد هیأت مدیره فعلی، صنوف سینمایی تصمیم گرفتند چهره‌های مطرح و اسم و رسم‌داری را که اکثراً مقبول اهالی سینما هستند راهی هیأت‌مدیره کنند تا شاید در شرایط حساس کنونی  بتوانند رویکرد بهتری را در پیش بگیرند.

اما از آنجا که انتخابات هیأت مدیره خانه سینما به عنوان بزرگترین نهاد صنفی – هنری معمولاً بی‌حاشیه نبوده، این بار هم از چند روز مانده به برگزاری مجمع و انتخابات، اعتراض‌هایی از سوی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان درباره نحوه انتخاب نماینده اتحادیه تهیه کنندگان (منوچهر محمدی) و تایید نکردن صلاحیت او علنی شد تا به این ترتیب بار دیگر اختلاف میان تهیه‌کنندگان سینما که در قالب چهار تشکل فعالیت می‌کنند نمایان شود.

این اعتراض‌ها تا چند ساعت قبل از برگزاری انتخابات ادامه داشت؛ انتخاباتی که دو ساعت مانده به برگزاری لغو و به زمانی دیگر موکول شد!

اگرچه تهیه کنندگان معترض، لغو انتخابات را نتیجه‌ی پیگیری و اعتراض خود دانستند، اما اظهارات محمدعلی نجفی – رئیس هیأت مدیره خانه سینما – و نیز پیگیری‌های ماجرانیوز براین دلالت دارد که دستور لغو مجمع و انتخابات هیأت مدیره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق افتاده، آن هم با استناد به بندی از یک قانون که تاکید می‌کند برگزاری چنین انتخاباتی در مجموعه‌ی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با معرفی و تایید افرادی که قصد نامزدی در انتخابات را دارند، همراه باشد.

 البته برخی مطلعین امر می‌گویند که این قانون، جدید نیست و پیش‌تر هم وجود داشته منتها همانطور که نجفی هم در گفت‌وگوی خود با ماجرانیوز اشاره کرد، به نظر می‌رسد در دوره‌های قبل ارتباط میان مدیران وزارت ارشاد و سازمان سینمایی با خانه سینما بیشتر بر پایه همراهی و اعتماد بوده و تنها بر نحوه برگزاری انتخابات نظارت می‌کردند اما با تغییر دولت، مدیران دولتی تاکید دارند نمایندگان صنوف که برای شرکت در انتخابات کاندیدا می شوند، ابتدا تایید صلاحیت شوند.

 این اتفاق سبب شد که با وجود همراهی هیأت مدیره فعلی خانه سینما برای به تعویق انداختن انتخابات، این پرسش مطرح باشد که اگر درخواست وزارت ارشاد قانونی و برای بررسی صلاحیت نامزدها است، چرا زودتر اقدام نکرده و تنها دو ساعت مانده به برگزاری انتخابات دستور به لغو داده شد؟! بخصوص آنکه گفته می‌شود رییس سازمان سینمایی که در روزهای گذشته در عراق حضور داشت پیش از سفر خود، نماینده‌ی سازمان سینمایی را برای حضور در انتخابات خانه سینما به عنوان ناظر معرفی کرده بود.

در پی این اتفاق سیدمحسن هاشمی در بخشی از  یادداشتی انتقادی، اقدام سازمان سینمایی را «در تعیین صلاحیت نامزدهای هیات مدیره اقدامی غیر قانونی و خارج از صلاحیت‌های آن دانست.»

او تاکید دارد که «هیچگاه در اساسنامه خانه سینما ضرورت تایید نمایندگان اصناف از سوی مراجع وزارتخانه ارشاد ثبت و مصوب نشده است و صرفا نمایندگان اصناف نباید دارای محکومیت کیفری موثر قانونی و حکم اجرا نشده آرای قطعی مراجع داوری خانه سینما، باشند.» وی اقدام به لغو انتخابات را به این دلیل دانسته که «مسندنشینان سازمان سینمایی بیم آن دارند که از دریچه انتخابات هیات مدیره پیش رو مدیرانی صنفی و مطالبه‌گر بیرون بیاید.»

با این وجود برخی اظهارات نشان می‌دهد که اگرچه در دوره‌های گذشته چنین مسئله‌ای در مسیر برگزاری انتخابات هیأت مدیره خانه سینما وجود نداشت و همراهی این نهاد صنفی در این دوره برمبنای قانون بوده، اماحالا که کار به تایید صلاحیت از سوی وزارت ارشاد رسیده اگر مدیران این وزارتخانه صلاحیت نامزدها را که چهره‌هایی با سابقه در سینما هستند تایید نکند، آیا باید در انتظار شروع یک دوره‌ چالش‌برانگیز جدید میان دولت و خانه سینما باشیم؟

انتهای پیام