مخبر: حفظ فرهنگ ایرانی اسلامی جزء دغدغه‌های جدی و راهبردی دولت است

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ماجرانیوز، «محمد مخبر» روز شنبه در نشست فعالان صنعت نوشت افزار ایرانی اولویت اول کشور را اقتصاد و مسائل معیشتی عنوان کرد و گفت: اما تهاجم فرهنگی می‌تواند مانند یک موریانه به ارکان مکتب و جریان اعتقادی نظام اسلامی آسیب بزند و نباید اجازه داد نمادهای ضد ارزش‌های ایرانی اسلامی […]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ماجرانیوز، «محمد مخبر» روز شنبه در نشست فعالان صنعت نوشت افزار ایرانی اولویت اول کشور را اقتصاد و مسائل معیشتی عنوان کرد و گفت: اما تهاجم فرهنگی می‌تواند مانند یک موریانه به ارکان مکتب و جریان اعتقادی نظام اسلامی آسیب بزند و نباید اجازه داد نمادهای ضد ارزش‌های ایرانی اسلامی برای کودکان و نوجوانان مان الگوسازی شود.

معاون اول رییس جمهور در این نشست که با حضور وزیر آموزش و پرورش و فعالان فرهنگی و تولید کنندگان و توزیع کنندگان صنعت نوشت افزار در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، افزود: با وجود تاکیدات و منویات مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته از موضوع تهاجم فرهنگی دشمنان در کشور غفلت شده است و توجه به تربیت کودکان و نوجوانان ایرانی از دوران مهد کودک و دبستان مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی اهمیت اساسی دارد که باید نظارت های دقیقی بر نحوه آموزش‌ها و شیوه پرورش کودکان در نظام آموزش و پرورش و مهدکودک ها صورت گیرد.

مخبر در این مراسم که با آیین آغاز پویش ملی «همه حاضر» و تامین نوشت افزار دانش آموزان مناطق کم برخوردار همراه شد، از فعالان صنعت نوشت افزار ایرانی خواست تا با تولیدات با کیفیت و قیمت مناسب، صنعت نوشت افزار ایرانی را قابل رقابت با تولید کنندگان خارجی کنند.

او همچنین خطاب به فعالان این بخش تاکید کرد: اگر دولت به صورت کامل اطمینان یابد که تولید کنندگان محصولات فرهنگی و نوشت افزار ایرانی قادر به تامین نیازهای داخلی هستند، نسبت به کنترل واردات محصولات مشابه خارجی با جدیت اقدام می‌کند.

معاون‌اول رئیس‌جمهور تمام تمرکز نظام سلطه در کشورهای اسلامی را تهی کردن فرهنگ اسلامی در میان مسلمان از جمله ایران عنوان کرد که باید با یک حرکت جهشی و سریع، هدفگذاری‌های صنعت نوشت افزار ایرانی در راستای تولیدات متناسب فرهنگ داخلی محقق شود.

مخبر گفت: شرکت‌های دانش بنیان و جوانان تحصیل‌کرده و نخبه از مزیت‌های کشور هستند زیرا توانسته‌اند در حداقل زمان و با بهترین کیفیت نیازها و خواسته‌های کشور را در بسیاری از حوزه‌ها برطرف کنند.

وی اظهار داشت که فعالان صنعت نوشت افزار توجه بیشتری به توانایی این شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای افزایش تولیدات خود داشته باشند و باید تمرکز جدی در بخش توزیع و استفاده از سامانه های دیجیتال هم در کنار تولید انجام شود تا با کاهش قیمت تمام شده، این کالاها با قیمتی مناسب در اختیار مصرف کننده ایرانی قرار گیرد.

هیچ کودک و نوجوان ایرانی نباید به دلیل مشکلات مالی از تحصیل باز بماند

معاون اول رییس جمهور لذت بخش‌ترین صحنه‌های اولیه زندگی هر انسانی راشروع سال جدید تحصیلی و تهیه اقلام مورد نیاز آن است دانست و تاکید کرد: نباید اجازه دهیم هیچ دانش‌آموز ایرانی به دلیل مسائل مالی قادر به تهیه نوشت افزار و کتب مورد نیاز خود نباشد.

مخبر تصریح کرد: دولت، وزارت آموزش و پرورش و خیرین باید با راه اندازی یک پویش قبل از شروع سال تحصیلی امکانات و تجهیزات نوشت افزاری و پوشاک دانش آموزان را به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار تهیه کنند تا دانش آموز ایرانی به ویژه در دوران دبستان با یک خاطره خوش و لذت بخش تحصیلات خود را آغاز کند.

به گفته وی بخش مهمی از شخصیت انسان در اوایل زندگی شکل می‌گیرد و از محیط اطراف خود الگوسازی می کند که آثار این الگوسازی همراه فرد در تمام طول زندگی باقی می‌ماند و توجه به صنایع فرهنگی به ویژه تولید محتوا، نوشت افزار و پویا نمایی‌ها بهترین وسیله برای شکل‌دهی به شخصیت کودکان و نوجوانان است و شرکت‌های نوشت افزار و تولیدات محصولات فرهنگی باید با تأسی به ارزش‌های اسلامی و بهره‌گیری از فرهنگ تاریخی و غنی ایرانی در راستای شخصیت سازی و تولید محتوای متناسب با مقتضیات کشور حرکت کنند.

وی در حاشیه این نشست‌ از هشتمین نمایشگاه  «ایران نوشت» بازدید کرد و با توضیحات مسئولان مربوطه در جریان چگونگی تولید و توزیع محصولات شرکت های ایرانی قرار گرفت.

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در راستای تولید و تامین کاغذ ایرانی برای نیازهای آموزشی مدارس در سراسر کشور گفت: وزارت آموزش و پرورش توانست با کمک تولید کنندگان داخلی ظرفیت تولید کاغذ ایرانی را از ۵ هزار تن تا حدود ۴۰ هزار تن افزایش دهد و در کنار این اقدام مهم تاکید بر نوشت افزار ایرانی و تولید محتوا و پویانمایی های ایرانی اسلامی در مدارس کشور در آغاز سال جدید تحصیلی پیگیری شد.

امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول نیز در این جلسه  به اقدامات این معاونت در زمینه‌های تهیه نوشت افزار مورد نیاز کودکان و نوجوانان در مناطق محروم و کم برخوردار کشور گریزی زد و گفت: علاوه بر پویش تامین نوشت افزار، بهره‌گیری از انرژی‌های خورشیدی در ۵ هزار مدرسه در مناطق محروم و نقاط مرزی برای ایجاد درآمد پایدار از انرژی‌های پاک و تامین نیازهای مدارس از اقدامات مهم معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در راستای ایجاد عدالت آموزشی در دولت سیزدهم است.

در ادامه نیز تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان صنعت نوشت افزار ایرانی به بیان اقدامات و پیشنهادات خود از جمله راه اندازی واحد تحقیق و توسعه در وزارت صمت، ایجاد آزمایشگاه همکار با سازمان استاندارد و حرکت در مسیر علمی تولید محصولات نوشت افزار، توسعه شرکت های نانو فناور با کمک شرکت های دانش بنیان و افزایش اشتغال زایی با توسعه کارخانه های تولیدی پرداختند.

از مطالبات و دغدغه های فعالان این صنعت نیز می‌توان به روند طولانی عرضه شخصیت‌های ایرانی در تولید نوشت افزار، تاکید بر مالکیت معنوی محتوا و شخصیت در تولیدات ایرانی، مشکلات در خرید مواد اولیه صنعت کاغذ، حمایت از این صنعت برای جلوگیری از تهاجم فرهنگی، تاکید بر معافیت های مالیاتی و ارزش افزوده در این صنعت و کمک برای ایجاد نقاط فروش محصولات ایرانی در سراسر کشور اشاره کرد.