موسوی‌لارگانی: فاطمی‌امین گوشت واردات خودرو را دست گربه سپرد/ میلیون‌ها تومان به قیمت خودرو اضافه کردیم، کیفیت را بدتر

به گزارش . ماجرانیوز، ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه روز سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) طی سخنانی به عنوان موافق استیضاح گفت: از همان ابتدا نسبت به توان، تجربه و تخصص آقای فاطمی […]

به گزارش . ماجرانیوز، ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه روز سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای استیضاح رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) طی سخنانی به عنوان موافق استیضاح گفت: از همان ابتدا نسبت به توان، تجربه و تخصص آقای فاطمی امین برای عمل به وعده‌هایش تردید جدی داشتیم و در حال حاضر کارنامه ایشان خالی از عمل به وعده ها بوده و به فاز تخریب اقتصادی کشور و نابودی اعتماد عمومی رسیده است.

وی افزود: وزیر صمت بارها به مجلس احضار شد تا درباره میران تحقق وعده‌ها توضیح دهد اما هر بار نمایندگان سوال‌کننده نسبت به قبل ناامیدتر شدند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به فاطمی امین اظهار کرد: آقای وزیر چرا بدون کارشناسی وارت وزارتخانه را دگرگون کردید؟ ۷۱ نفر از منصوبان تان را از خارج از وزارتخانه آوردید که برخی حتی یک روز تجربه نداشتند و فاقد کد استخدامی بودند؛ موضوعی که منجر به انهدام فضای این وزارتخانه و ناامیدی پرسنل آن از دولت شد.

موسوی لارگانی افزود: یکی از شعارهای صریح آقای رئیسی به کارگیری متخصصان و بستن سرچشمه‌های فساد بود، اما آقای فاطمی امین وزارتخانه را به سرچشمه و اقیانوس رانت تبدیل و با میدان دادن به بانیان وضع موجود اهانتی بزرگ به مردم مجلس و حتی رئیس جمهور محترم کرده است.

وی با اشاره به برنامه های اعلامی از سوی فاطمی امین در روز رای اعتماد از مجلس تاکید کرد: آقای فاطمی امین در زمان رای اعتماد عدم رقابت و ساختار مدیریتی را از مسایل خودروسازان مطرح کرد و گفت در صورت وزیر شدن تمایلی ندارد که مدیرعامل شرکت های خودروساز را تعیین کند و وعده داد که در یک دوره گذار خودروسازان را به سهامداران واگذار خواهد کرد؛ آقای فاطمی امین همچنین گفت که سالیانه ۱ میلیون خودرو صادر می‌کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: از انتصاب مدیرعامل ایران خودرو سایپا و پارس خودرو شروع می کنیم که الحمدالله بدون سفارش رانت و فشار انتخاب شده‌اند! اگر آقای فاطمی امین صلاح می دانند بگویم که هر کدام از این سه نفر به چه افرادی وابسته هستند. اگر وزیر صمت یادش نیست عرض می‌کنم که ما نمایندگان ملت فراموشکار نیستیم؛ هنوز از عرضه خودرو در بورس کالا خبری نیست و واگذاری سهام خودروسازان فراموش شده است و در واقع در این مدت نه تنها مشکلی حل نشد بلکه میلیونها تومان دیگر به قیمت خودروهای داخلی اضافه شد و کیفیت هم که هر روز بدتر از دیروز است.

موسوی لارگانی ادامه داد: همچنین پس از مدت‌ها تأخیر در تدوین آیین‌نامه واردات خودرو، ناگهان کوه وزارت صنعت موش زایید؛ درحالی که هدف مجلس شکستن انخصار، ارتقای کیفیت و متعادل کردن بود اما در کمال تعجب آقای وزیر به ملت لیستی از چند شرکت مجاز وارد کننده خودرو اعلام کرد که تمام مرتبط با مافیای خودروهای مونتاژی هستند و به عبارتی گوشت را دست گربه سپرد و انحصار در انحصار و رانت در رانت ساخت.

وی با اشاره به گلایه رهبری از خودروسازان اظهار کرد: وزارت ضمن تا توانست برای مافیای مونتاژی و خانواده‌های پر نفوذ خودرویی رانت درست کرد درحالی که طبق وعده باید این مافیا را نابود می‌کرد نه اینکه بیش از گذشته آنها را فربه کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به وعده ثبات قیمت ها در برنامه‌های فاطمی امین با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کس از قیمت‌ها راضی نیست گفت: قرار شد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ برگردد؛ البته قیمت شهریور ۱۴۰۰ پیشکش، به مدد مدیریت فاطمی امین قیمت‌های بهار امسال هم برای مردم رویا شده و این مسائل به نارضایتی از اوضاع کشور منجر شده است.

موسوی لارگانی با اشاره به وعده فاطمی امین در جلسه روز رای اعتماد در شهریور ۱۴۰۰ مبنی بر اجرایی شدن سامانه صدور مجوز ها تا پایان سال و حذف امضاهای طلایی خطاب به فاطمی امین عنوان کرد: از ابتدای امسال واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار ممنوع شد و در اوایل اردیبهشت ماه معاون سمت با هماهنگی با چند شرکت دوست شما بی سر و صدا برای مدت یک هفته سایت ثبت سفارش را باز کرد و سپس بست و دوستان پر نفوذتان به مدد رانت اطلاعاتی حجم بزرگی از سفارش گوشی را ثبت کردند و بعد از بسته شدن سایت همان شرکتها با عوامل‌تان در وزارت ضمت وارد مذاکره و تمام سفارشات زیر ۶۰۰ دلار را به بالای ۶۰۰ دلار تغییر داده و به این ترتیب رانت چرب و نرمی نصیب شان شد که تا امروز هم مشغول فروش موجودی انبارهای خود هستند و البته شما در راستای کمک به دوستانتان همچنان سایت ثبت سفارش را بسته‌اید.

وی اظهار کرد: آقای فاطمی امین در بخش فولاد و معدن گفت که برای رفع بیکاری و اشتغال دانشگاهیان برنامه دارد و قرار بود برای فارغ‌التحصیلان برنامه‌ریزی کند تا مشغول به کار شوند؛ او همچنین برنامه‌هایی برای فعالسازی بخش صنعت و معدن ارائه داد، اما اکنون شرکت‌های صنعتی شبه تعطیل هستند و در بخش معدن با صدور دستورالعمل‌های خلق‌الساعه از جمله وضع عوارض صادراتی فلز های اساسی باعث زیان مردم در بازارهای سرمایه و از دست رفتن بازارهای صادراتی کشور و افزایش نرخ ارز به دلیل کمبود نرخ ارز شد و هنرمندانه تولید و واردات ماشین آلات معدنی را تعطیل کرد.

این نماینده مجلس با انتقاد از انتصابات اتمام شده از سوی فاطمی امین به گزارش تحقیق و تفحص مجلس از فولاد اشاره کرد و گفت: بعد از افشای فساد فولاد مبارکه مدیر این مجموعه را حفظ کرد و مدیران قبلی را ارتقا داد.

۲۲۳۲۲۵